10/2024 Συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ Αριθ. Πρωτ. 5655

Π  Ρ  Ο  Σ  Κ  Λ  Η  Σ  Η

ΠΡΟΣ :

1) Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου.

2) Τον Δήμαρχο Τήνου.

3) Τους Προέδρους των Δημοτικών Κοινοτήτων

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 67 του ν. 3852/2010, όπως αυτό αντικαταστάθηκε από το άρθρο 74 του ν.4555/2018 και τροποποιήθηκε από τα άρθρα 177 και 184 του ν.4635/2019,  την εγκύκλιο με αριθ. 375/Α.Π.39167/2-6-2022 του ΥΠ.ΕΣ, τις διατάξεις του  5056/2023, σας καλούμε σε δημόσια τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα λάβει χώρα στο Δημαρχιακό Κατάστημα (αίθουσα συνεδριάσεων του Δ.Σ.), τo  Σάββατο 27 Απριλίου 2024 και ώρα 11:30πμ, για τη συζήτηση και λήψη απόφασης, σε καθένα από τα παρακάτω θέματα της ημερησίας διατάξεως:

ΘΕΜΑ 1ο:

Έγκριση πλάνου δράσης τουριστικής προβολής έτους 2024

ΘΕΜΑ 2ο:

Έγκριση κανονισμού λειτουργίας χρήσης μουσικής και μουσικών οργάνων για τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος του Δήμου Τήνου

Εισηγητής: Ευάγγελος Κορνάρος, Αντιδήμαρχος Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών.

ΘΕΜΑ 3ο:

Τροποποίηση του Οργανισμού Εσωτερικής Υπηρεσίας του Δήμου Τήνου

ΘΕΜΑ 4ο:

Λήψη απόφασης σχετικά με τη δυναμικότητα των νηπίων του Παιδικού Σταθμού Δήμου Τήνου κατά τη σχολική περίοδο 2024-2025.

ΘΕΜΑ 5ο:

Καθορισμός  ύψους τροφείων του Παιδικού Σταθμού για το σχολικό έτος 2024-2025.

ΘΕΜΑ 6ο:

Έγκριση όρων και προϋποθέσεων εγγραφής νηπίων στον Παιδικό Σταθμό Δήμου Τήνου για το σχολικό έτος 2024-2025.

ΘΕΜΑ 7ο:

Συγκρότηση Επιτροπής Επιλογής & Αξιολόγησης αιτήσεων εγγραφής νηπίων στον Παιδικό Σταθμό Δήμου Τήνου.

ΘΕΜΑ 8ο:

Εξέταση αιτήματος Πολιτιστικού Συλλόγου Απανταχού Αγαπιανών για την παραχώρηση του Δημοτικού Σχολείου Αγάπης

ΘΕΜΑ 9Ο:

Έγκριση οικονομικών καταστάσεων απογραφής έναρξης έτους 2017  Δημοτικού Ιδρύματος με την επωνυμία “Μουσείο Κώστα Τσόκλη”.

ΘΕΜΑ 10Ο:

Έγκριση οικονομικών καταστάσεων έτους 2018 Δημοτικού Ιδρύματος με την επωνυμία “Μουσείο Κώστα Τσόκλη”.

ΘΕΜΑ 11ο:

Έγκριση οικονομικών καταστάσεων (ισολογισμού - απολογισμού) έτους 2019             Δημοτικού Ιδρύματος με την επωνυμία “Μουσείο Κώστα Τσόκλη”.

ΘΕΜΑ 12Ο:

Έγκριση οικονομικών καταστάσεων (ισολογισμού - απολογισμού) έτους 2020             Δημοτικού Ιδρύματος με την επωνυμία “Μουσείο Κώστα Τσόκλη”.

ΘΕΜΑ 13ο:

Έγκριση οικονομικών καταστάσεων (ισολογισμού - απολογισμού) έτους 2021            Δημοτικού Ιδρύματος με την επωνυμία “Μουσείο Κώστα Τσόκλη”.

ΘΕΜΑ 14Ο:

Έγκριση οικονομικών καταστάσεων (ισολογισμού - απολογισμού) έτους 2022              Δημοτικού Ιδρύματος με την επωνυμία “Μουσείο Κώστα Τσόκλη”.

ΘΕΜΑ 15Ο:

Έγκριση οικονομικών καταστάσεων (ισολογισμού - απολογισμού) έτους 2023                   Δημοτικού Ιδρύματος με την επωνυμία “Μουσείο Κώστα Τσόκλη ”.

ΘΕΜΑ 16ο:

Διάνοιξη ανωνύμων δημοτικών οδών γύρω από τα Ο.Τ. (νέος αριθμός οικοπέδου 1) και Γ. 194 επέκτασης του εγκεκριμένου Σχεδίου Πόλεως Τήνου, του Δήμου Τήνου

Εισηγητής: Φ. Βιδάλης

ΘΕΜΑ 17ο:

Αναμόρφωση Προϋπολογισμού οικον. Έτους 2024 του Ν.Π.Δ.Δ. με την επωνυμία «Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Τήνου»

Εισηγητής: Ευάγγελος Σημαντήρης, Πρόεδρος του Δ.Σ. του Δ.Λ.Τ.Τ.

ΘΕΜΑ 18ο:

Λήψη απόφασης για την συμμετοχή του Δήμου στο «Πρόγραμμα Απασχόλησης Μακροχρόνια Ανέργων 55-67 ετών».

Εισηγητής:  Ευάγγελος Κορνάρος, Αντιδήμαρχος Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών.

ΘΕΜΑ 19ο:

Αυτοδίκαιη παραλαβή του έργου: «Επισκευή φθορών οδοστρώματος οδού Χώρας – Αγίου Φωκά Τήνου για αποκατάσταση της βατότητας αυτού, λόγω κατεπείγουσας ανάγκης.

Εισηγητής: Φώτης Βιδάλης, Τακτικός Υπάλληλος Δήμου Τήνου

ΘΕΜΑ 20ο:

Εξέταση αιτήματος  συνεργασίας με την εταιρεία “Air Power IKE” (Hoper)

Ο  Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου

Νικόλαος Γκίζης