Πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της Έκθεσης με τίτλο «Εύρεσις και Επανευρέσεις»

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΤΗΝΟΥ

Την Τετάρτη 24 Απριλίου πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία τα εγκαίνια της έκθεσης του Συλλόγου Καλλιτεχνών Εικαστικών Τεχνών Τήνου στο Μέγαρο του Ιδρύματος Τηνιακού Πολιτισμού. Η έκθεση με τίτλο «Εύρεσις και Επανευρέσεις», με αφορμή τα 201 χρόνια από την Εύρεση της Θαυματουργής Εικονας της Μεγαλόχαρης συνδιοργανώνεται με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και ΜΕΓΑ ΧΟΡΗΓΟ το Ιδρυμα Τηνιακού Πολιτισμού. Η έκθεση είναι αφιερωμένη στη μνήμη του Ευαγγέλου Παρασκευά Γκίζη, Τέως Αντιπροέδρου της Διοικούσης Επιτροπής του ΠΙΙΕ Τήνου και Προέδρου του ΙΤΗΠ. Την έκθεση τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Τήνου κος Παναγιώτης Κροντηράς, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου κος Νικόλαος Γκίζης, ο Αντιδήμαρχος Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών κος Ευάγγελος Κορνάρος, ο εκπρόσωπος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Σύρου-Τήνου π. Δοσίθεος, Μέλη της Δ.Ε του ΠΙΙΕΤήνου κκ Ευάγγελος. Καλογήρου, Ιωάννης Πολατσίδης, Καλομοίρα Σιδέρη, καθώς και του ΔΣ του ΙΤΗΠ, εκπρόσωποι τοπικών φορέων, καλλιτέχνες, φίλοι του συλλόγου, επισκέπτες του νησιού.

Εκφράζουμε τις θερμές ευχαριστίες μας :

• Στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, στον κ. Γεώργιο Χατζημάρκο Περιφερειάρχη Κυκλάδων

• Στον κ. Γεώργιο Λεονταρίτη Αντιπεριφερειάρχη Κυκλάδων,

• Στην κα Αναστασία Δεληγιάννη Άσπρου, Εντεταλμένη Κοινωνικής Mέριμνας Κυκλάδων, Έπαρχο Τήνου

• Στον κο Στυλιανό Μπρίγγο, Αντιπεριφερειάρχη Πολιτισμού.

• Στον Δήμαρχο Τήνου κο Παναγιώτη Κροντηρά

• Στον Αντιπρόεδρο του ΙΤΗΠ κο Απόστολο Βέρσαλη και τα Αξιότιμα Μέλη του ΔΣ του Ιδρύματος Τηνιακού Πολιτισμού.

• Στον κο Αθανάσιο Μαρτίνο (ΑΙΓΕΑΣ ΑΜΚΕ, Αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία Πολιτιστικού και Κοινωφελούς έργου).

• Στον Δρα Νικόλαο Π. Παΐσιο Ιατρό (Παθολόγο – Λοιμωξιολόγο) που έχουμε την τιμή να είναι ο Επιμελητής της Έκθεσης.

• Στον κο Ευάγγελο Καλογήρου, Γραμματέα του ΔΣ του ΙΤΗΠ και μέλος της Δ.Ε του Π.Ι.Ι.ΕΤ.

• Στον κο Μάρκο Βιδάλη , Προϊστάμενο ΙΤΗΠ

• Στην κα Μαρία Ζωϊδου, Προϊσταμένη της Δ/νσης Πολιτισμού Κυκλάδων

• Στην εταιρεία FAST FERRIES

Ευχαριστίες στους χορηγούς μας :

• Στα ζαχαροπλαστεία « ΜΠΟΝ», « ΝΟΥΦΑΡΑ», « ΧΑΛΑΡΗΣ»,

• Στο ξενοδοχείο ΩΚΕΑΝΙΣ

• Στην οικογενειακή επιχείρηση «Rent a Car VIDALIS»

& στους χορηγούς επικοινωνίας:

• Tinostoday

• Tinosnews

• Tinosecret

Επιπλέον ευχαριστούμε τους κκ: Βιδάλη Ιωάννα, Δελλατόλα Ιωάννα (IDEA.L), Κωνσταντίνου Φίλιππο, Λεβαντίνο Αντώνιο, Μαγουλά Ευάγγελο, Παπαγεωργίου Λυκούργο, Παπαναστασοπούλου Αντωνία, Παρασκευά Χρύσα, Περιβολαράκη Μιχάλη, Σοφιανό Χρήστο, Τσούμα Δημήτριο, Τουφεκλή Ελένη, Παναγιώτη και Νίκο Τουφεκλή (Τυπογραφείο Τύπος), Ψάρρου Αγγελική, τις Ελληνικές Υπεραγορές «Σκλαβενίτης».

Το ΔΣ του Συλλόγου Καλλιτεχνών Εικαστικών Tεχνών Τήνου