Δήμος Τήνου: Εορτασμός της 200ης Επετείου Ευρέσεως της Αγίας και Θαυματουργού Εικόνας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Τήνος, 27 Ιανουαρίου 2023

ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ Αρ. Πρωτ.: 1011

ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ 200ΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΕΥΡΕΣΕΩΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΚΑΙ

ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ

30 Ιανουαρίου 1823

«Εκ σπλάχνων γης Αγία Εικών ανέθορε Ευαγγελίσασα Ελλάδος Ελευθερίαν».

Τότε πριν από 200 χρόνια που επέλεξε η Μάνα Παναγιά μας να στήσει το θρόνο της στο νησί μας, καθιστώντας το, αγιασμένο τόπο προσκυνήματος και προσευχής. Από τότε οι γενιές των Τηνίων κάθε τέτοια μέρα ξαναζούμε εκείνα τα θαυμαστά γεγονότα κι ευγνωμονούμε το Θεό για την ύψιστη ευεργεσία Του.

Κ Α Λ Ο Υ Μ Ε

Το λαό της Τήνου να συμμετέχει σε όλες τις θρησκευτικές και λοιπές εκδηλώσεις της 29ης και 30ης Ιανουαρίου 2023 και όλοι μαζί, να διακηρύξουμε την πίστη και τη βαθιά προσήλωσή μας στην Υπεραγία Θεοτόκο.

Η 30η Ιανουαρίου έχει καθιερωθεί ως ημέρα αργίας. (Β.Δ. 253/1966/ΦΕΚ 68).

Γενικός σημαιοστολισμός και φωταγώγηση Δημοσίων, Δημοτικών και λοιπών καταστημάτων, καθώς και πλοίων, από την ανατολή μέχρι και τη δύση του ηλίου της 30ης Ιανουαρίου 2023.

Τελετάρχη ορίζουμε τον Δ/ντή Γυμνασίου Τήνου κ. Ευάγγελο Περιβολαράκη, με βοηθό τον κ. Νικόλαο Πλυτά, Γυμναστή.

Παρακαλούμε για την απαρέγκλιτη τήρηση των ισχυόντων μέτρων προστασίας της Δημόσιας Υγείας.

Ο Δήμαρχος Τήνου

Γιάννης Α. Σιώτος

Ανακοίνωση της Υπηρεσίας Ύδρευσης σχετικά με το λυματοφόρο όχημα

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ                                Τήνος, 02-05-2024 ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ ΤΜΗΜΑ ΥΔΡΕΥΣΗΣ-ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η Σας γνωρίζουμε ότι το λυματοφόρο όχημα του Δήμου Τήνου χ