7η/2023 Συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου

ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ

ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ Αριθμός Συνεδρίασης : 07/2023

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η ΠΡΟΣ: 1) Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου. 2) Τον Δήμαρχο Τήνου. 3) Τον Πρόεδρο και τα μέλη της Δημοτικής Κοινότητας Τήνου. 4) Τους Προέδρους/Εκπροσώπους των Τοπικών Κοινοτήτων.

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 67 του ν.3852/2010, όπως αυτό αντικαταστάθηκε από το άρθρο 74 του ν.4555/2018 και τροποποιήθηκε από τα άρθρα 177 και 184 του ν.4635/2019, την εγκύκλιο με αρ.375/Α.Π.39167/2-6-2022 του ΥΠ.ΕΣ, σας καλούμε σε δημόσια τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα λάβει χώρα στο δημαρχιακό κατάστημα (αίθουσα συνεδριάσεων του Δ.Σ.), την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 18.00 π.μ, για τη συζήτηση και λήψη απόφασης, σε καθένα από τα παρακάτω θέματα της ημερησίας διατάξεως:

ΘΕΜΑ 1ο: Μετονομασία κλειστού γυμναστηρίου Δήμου Τήνου από Τήνια 1895 σε "Τήνια 1895 - Νικόλαος Βιδάλης.

Εισηγητής : Δήμαρχος

ΘΕΜΑ 2ο: Καθορισμός Κ.Α. προϋπολογισμού έτους 2023 δεκτικών έκδοσης ενταλμάτων προπληρωμής.

Εισηγητής : Πρόεδρος

ΘΕΜΑ 3ο: Κατανομή ποσού από τους Κεντρικού Αυτοτελείς Πόρους (ΚΑΠ) Α΄ κατανομή έτους 2023 για την κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολικών μονάδων.

Εισηγήτρια : Λουκριτία Άνδροβικ – Ρουγγέρη

ΘΕΜΑ 4ο: Λήψη απόφασης για την ίδρυση νέου Νηπιαγωγείου στον Δήμο Τήνο, κατόπιν σχετικής απόφασης της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας.

Εισηγήτρια : Λουκριτία Άνδροβικ – Ρουγγέρη

ΘΕΜΑ 5ο: Συγκρότηση επιτροπής διεξαγωγής δημοπρασιών για την εκποίηση ή εκμίσθωση πραγμάτων του Δήμου για το έτος 2023.

Εισηγητής : Πρόεδρος

ΘΕΜΑ 6ο: Λήψη απόφασης για πολυετή προγραμματισμό ανθρώπινου δυναμικού δημόσιας διοίκησης 2024-2025.

Εισηγητής : Δήμαρχος

ΘΕΜΑ 7ο: Προγραμματισμός προσλήψεων εκτάκτου προσωπικού έτους 2023.

Εισηγητής : Δήμαρχος

ΘΕΜΑ 8ο: Έγκριση προσλήψεων προσωπικού στο πλαίσιο του ετήσιου προγραμματισμού προσλήψεων για το έτος 2023.

Εισηγητής : Δήμαρχος

ΘΕΜΑ 9ο: Καθορισμός εξόδων παράστασης Προέδρου & Αντιπροέδρου του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Τήνου.

Εισηγητής : Πρόεδρος

ΘΕΜΑ 10ο: Έγκριση σύναψης σύμβασης χρησιδανείου με τον Νικόλαο Πλυτά του Ανδρέα για δωρεάν παραχώρηση αγροτεμαχίου, στην περιοχή «Μυλιαράδες» της Δημοτικής Κοινότητας Τήνου.

Εισηγητής : Δήμαρχος

ΘΕΜΑ 11ο: Δωρεάν παραχώρηση χρήσης Δημοτικού ακινήτου που βρίσκεται στην Δημοτική Ενότητα Πανόρμου στο Πνευματικό Κέντρο Πανόρμου «ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΑΛΕΠΑΣ».

Εισηγητής : Δήμαρχος

ΘΕΜΑ 12ο: Λήψη απόφασης (εκκίνηση διαδικασιών) για την μίσθωση ακινήτου, κειμένου εντός του οικισμού Κτικάδος, Κοινότητας Κτικάδου, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως δημοτικός χώρος στάθμευσης οχημάτων.

Εισηγητής : Δήμαρχος

ΘΕΜΑ 13ο: Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Τήνου στο Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ της Γενικής Γραμματείας Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος και πόλεων αποδεκτών της από 19-10-2022 πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος και εξουσιοδότηση για την υπογραφή του.

Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου

Πέτρος Μαρκουΐζος