Παιδικός Σταθμός: «Φαναράκια στην Παναγιά της Τήνου»

«Φαναράκια στην Παναγιά της Τήνου»

Ο Παιδικός Σταθμός Δήμου Τήνου με οδηγό το βιβλίο «Φαναράκια στην Παναγιά της Τήνου» των εκπαιδευτικών του Π. Σ. Άννας Βελαλοπούλου –Σοφίας Κολοβού

υλοποιεί ένα εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα

από 22 Ιανουαρίου 2024 έως 30 Ιανουαρίου 2024.

Μια ιστορία που «καίει» .

Το πιο αληθινό παραμύθι της τηνιακής λαϊκής παράδοσης, ένα φαναράκι που ανάβει ακόμα, υψώνεται ψηλά φωτίζοντας μια ιστορία που γεννήθηκε όταν η σκαπάνη ενός χωρικού από τον Φαλατάδο χτύπησε σε ένα κομμάτι Άγιο ξύλο.

Από τότε ….

«τι χαρμόσυνος ημέρα εις την Τήνο ανατέλλει»

Τα φαναράκια ρίχνουν φως στην ιστορία της Ευρέσεως και οι σελίδες του βιβλίου «ζωντανεύουν» στις αίθουσες του Π.Ι.Ι.Ε. Τ

Το Φαναράκι του βιβλίου γίνεται ήρωας –πρωταγωνιστής του προγράμματος και κάνει ….

 Περπατησιές στην ιστορία ….

 Συναπαντήματα με την Τέχνη – γλύπτες , μαρμαρογλύπτες , ξυλογλύπτες, ζωγράφοι , αγιογράφοι …έρχονται στη παρέα

 Παιχνιδίσματα με κρυμμένες εικόνες , λαβύρινθους , φωτεινές ζελατίνες……

 Λαμπαδηφορία στα πεντάγραμμα… της Ευρέσεως

Το πρόγραμμα αφορά τα νήπια του Π.Σ Δήμου Τήνου και θα λάβει χώρα κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου.

Ο Δήμος Τήνου και η υπηρεσία του Π.Σ θα χαρίσουν δώρο σε κάθε νήπιο το ομώνυμο βιβλίο

με σκοπό να μυήσουν τη νέα γενιά στην τοπική ιστορία, στα ήθη - έθιμα και στις παραδόσεις του νησιού μας!!

Οι εκπαιδευτικοί Ο Δήμαρχος