Πρόγραμμα Εορτασμού 15ης Αυγούστου 2023

ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

&

ΤΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ 83 ΧΡΟΝΩΝ

ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΡΠΙΛΙΣΜΟ ΤΟΥ Κ/Δ «ΕΛΛΗ»

ΚΥΡΙΑΚΗ 13η ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2023

ΩΡΑ 18.30: Τέλεση Αρχιερατικού Εσπερινού & Ιεράς Παρακλήσεως στον αύλειo χώρο του Ιερού Ιδρύματος .

ΔΕΥΤΕΡΑ 14η ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2023

ΩΡΑ 19.00: Τέλεση επιμνημόσυνης δέησης και καταθέσεις στεφάνων στο κενοτάφιο Κ/Δ “ΕΛΛΗ“ από τον Δήμαρχο Τήνου, τον Περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου, τον Σεβασμιώτατο Πρόεδρο της Διοικούσας Επιτροπής του Πανελλήνιου Ιερού Ιδρύματος Ευαγγελιστρίας Τήνου και τον Αρχηγό του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού.

ΩΡΑ 20.00: Τέλεση Μεγάλου Αρχιερατικού Εσπερινού, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Σύρου – Τήνου κ. Δωροθέου Β’.

ΩΡΑ 23.00: Τέλεση Ιεράς Παρακλήσεως.

ΤΡΙΤΗ 15η ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2023

ΩΡΑ 02.30: Τέλεση Όρθρου και Θείας Λειτουργίας στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας.

ΩΡΑ 07.00: Γενική Χαρμόσυνη κωδωνοκρουσία όλων των Ιερών Ναών της Πόλεως Τήνου. Παιάνιση από τις Φιλαρμονικές του Πολεμικού Ναυτικού και του Π.Ι.Ι. Ευαγγελιστρίας Τήνου στους δρόμους της πόλης.

ΩΡΑ 07.00: Τέλεση Όρθρου Ιεράς Πανηγύρεως.

ΩΡΑ 08.00: Έπαρση σημαίας στην πλατεία Παντανάσσης.

ΩΡΑ 08.30: Τέλεση Αρχιερατικής Θείας Λειτουργίας, προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Σύρου – Τήνου κ. Δωροθέου Β’.

ΩΡΑ 09.30: Ρίψη στεφάνου στον υγρό τάφο του Κ/Δ “ΕΛΛΗ” από τον εκπρόσωπο της Κυβέρνησης και τη Στρατιωτική Ηγεσία.

Κατάθεση στεφάνου στο μνημείο της “ΕΛΛΗΣ” από τον Δήμο Τήνου.

Τιμητικοί κανονιοβολισμοί στο «ΚΑΝΟΝΑΚΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΣ».

ΩΡΑ 10.30: Λιτάνευση της Αγίας Εικόνας της Μεγαλόχαρης με πλήρη εκκλησιαστική τάξη, δέηση από της εξέδρας της πλατείας Παντανάσσης και εκφώνηση του Πανηγυρικού από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Σύρου και Τήνου κ. Δωροθέο Β’.

ΩΡΑ 20.19: Υποστολή της σημαίας στην Πλατεία Παντανάσσης.

ΩΡΑ 20.30: Παιάνιση εμβατηρίων από τη Φιλαρμονική του Π.Ι.Ι.Ε.Τ. στην παραλιακή λεωφόρο της πόλης.

Το βράδυ της 14ης και 15ης Αυγούστου γενική φωταγώγηση και σημαιοστολισμός δημοσίων και δημοτικών καταστημάτων, οικιών και ελλιμενισμένων πλοίων.

Τελετάρχης των εκδηλώσεων ορίζεται ο κ. Ευάγγελος Περιβολαράκης,

Εκπαιδευτικός, με την συνεπικουρία του Προέδρου Κοινότητας Τήνου κ. Δημήτριου Μπάσιου.

Ο Δήμαρχος Τήνου

Γιάννης Α. Σιώτος